GENEZA STREET-FOOD
Początków mobilnej gastronomii należy szukać w historii Stanów Zjednoczonych. Poniżej skrót najważniejszych wydarzeń dotyczących street-food.
- Za prekursora mobilnej gastronomii uznaje się Charles’a Goodnight’a, który około 1866 roku zbudował “Chuckwagon”, z której sprzedawał jedzenie podróżnym na Dzikim Zachodzie.
- W roku 1872 powstała pierwsza miejska mobilna kuchnia, która była ciągnięta przez konie. Jej właściciel- Walter Scott- sprzedawał kawę i kanapki ze środka pojazdu.
- W 1936 roku powstało auto w kształcie parówki, tzw. Weinermobil.
- Przy Uniwersytecie Rutgersa w New Brunswick stanęły pierwsze “Grease Trucks”, serwujące “Fat Sandwiches”, które wyróżniały się wręcz zawałowymi ilościami węglowodanów i tłuszczu.
- W 2006 roku hasło “food truck” razem z opisem pojawiło się w serwisie Wikipedia.
- Pod koniec 2010 roku w Los Angeles powstał pierwszy ranking food trucków, którzy wykorzystywał restauracyjny system ocen.
- Nowojorski food truck “Pera” w roku 2011, jako pierwszy otrzymał koncesje na sprzedaż alkoholu.
- W tym samym roku (2011) firma odzieżowa The GAP zorganizowała kampanię reklamową dżinsów retro za pomocą food trucka.
- Na początku 2012 roku food trucki pojawiły się na NFL Super Bowl w Indianapolis.
- W czerwcu 2014 założone zostało Narodowe Stowarzyszenie Food Trucków (The National Food Truck Association).
MOBILNA GASTRONOMIA W POLSCE NA PRZESTRZENI LAT
Do Polski foodtrucki dotarły (dopiero!) w 2010 roku. Pierwsze z nich zaczęły działać w Warszawie, ale teraz możemy je już spotkać na terenie całej Polski. Na początku 2017 roku zarejestrowanych w Polsce było około 600 food trucków. Moda na nie zaczęła się od festiwali, na których street-food okazał się strzałem w dziesiątkę. Coraz popularniejsze stają się tak zwane zloty food trucków odbywające się w większych miastach, na których ta nietypowa forma kuchni staje się główną atrakcją.
Na początku dania z food trucków, były uważane za potrawy o niskiej jakości, przygotowywane w niezbyt higienicznych warunkach. Te stereotypy na szczęście już zanikają 🙂 Teraz, aby mobilny biznes zdołał się utrzymać na rynku, musi zapewniać wysoką jakość swoich produktów. Dodatkowo, jedzenie w food truckach jest przyrządzane praktycznie na oczach konsumentów, którzy dostrzegą każdą niedoskonałość, dlatego tak ważna jest wysoka jakość zarówno półproduktów, jak i gotowych potraw, a również higieniczny sposób ich przyrządzania.