Food truck, przyczepa gastronomiczna, samochód gastronomiczny…- każdy tego typu pojazd jest mobilny i świadczy swoje usługi bardzo często w różnych miejscach, niekoniecznie na swojej własnej posesji. Właśnie o to chodzi, żeby być zawsze tam, gdzie coś się dzieje, jak najbliżej klientów, umożliwiając im zjedzenie w przerwie lunchowej czy podczas weekendowego spaceru coś naprawdę dobrego. Należy jednak dostosować się do prawa i obowiązujących zasad, ponieważ w przeciwnym razie istnieje ryzyko mandatu. Jak tego uniknąć i nie rezygnować z foodtruckowego biznesu?
Zastanówmy się, gdzie można zaparkować przyczepę gastronomiczną, aby było to zgodnie z prawem. Jest kilka takich miejsc, jednak dodatkowo niekiedy zaparkowanie pojazdu wymaga zgody zarządcy lub też konkretnej opłaty.
Na parkingu przed biurowcem. Pora na lunch!
Pracownicy biur, dużych firm i korporacji w przerwie lunchowej chętnie jedzą coś w pobliskich knajpach. Korzystają z możliwości zaspokojenia głodu za stosunkowo niewielką cenę i bez konieczności wcześniejszego samodzielnego przygotowywania obiadu czy przekąski w domu. Przyczepa gastronomiczna przy biurowcach wydaje się więc genialnym pomysłem. Wiadomo jednak, że w dużych miastach bardzo trudno jest znaleźć darmowe miejsce parkingowe. Handel na parkingach płatnych jest nielegalny, ponieważ płacimy jedynie za postój, nie za możliwość sprzedawania jedzenia. Dlatego też znajdź takie biurowce, w pobliżu których są darmowe miejsca parkingowe i pojawiaj się tam w godzinach lunchowych, w konkretnych dniach tygodnia.
W parku, przekąska na zielonej trawce
Spacer po parku, wśród zieleni i kolorowych kwiatów zdecydowanie odpręża i relaksuje, jest jedną z częściej wybieranych form spędzania czasu wolnego w sobotnie czy niedzielne popołudnie. Długi czas spędzony na świeżym powietrzu często kończy się głodem mniejszym lub większym, ale ochota na coś do jedzenia się pojawia. Przyczepy gastronomiczne są częstym widokiem w parkach, jak też w pobliżu atrakcji turystycznych. Aby można było w tych miejscach sprzedawać jedzenie legalnie, koniecznie jest uzyskanie zgody instytucji miejskiej czy też zarządcy, który jest odpowiedzialny za konkretny teren. Czasami są też wygospodarowane specjalnie przeznaczone dla food trucków i stoisk handlowych obszary, na których można wynająć miejsce za opłatą.
Koniecznie na imprezach i eventach
Przyczepy gastronomiczne karmią uczestników eventów, imprez plenerowych, koncertów i wszystkich innych imprez masowych. Również Ciebie nie może na nich zabraknąć. Aby móc wziąć w nich udział, musisz wcześniej zgłosić się do organizatorów imprez, którzy zapewne poszukują takich firm, jak Twoja, które pomogą im zorganizować zaplecze gastronomiczne. Niekiedy konieczna jest zapłata za możliwość wzięcia udziału, ale zdarza się też, że nie jest to konieczne. Pamiętaj też o zjazdach food trucków. Są to imprezy, na których pojawiają się przyczepy gastronomiczne oraz tłumy fanów. Jest do tego specjalnie wyznaczony teren, niekiedy dodatkowo zapewnione są stoliki, krzesła i ławki.
Dla zgłodniałych studentów i uczniów, czyli przed szkołą i uczelnią
To kolejna grupa docelowa, która na pewno Cię polubi. Głodni uczniowie i studenci spędzający praktycznie cały dzień poza domem skuszą się z przyjemnością na soczystego burgera, kawałek dobrej pizzy, sałatkę z kurczakiem czy azjatyckie curry. Pamiętaj jednak, że aby postawić w pobliżu szkoły czy uczelni swoją przyczepę gastronomiczną, powinieneś otrzymać pozwolenie od władz placówek edukacyjnych. Warto jest z nimi wcześniej porozmawiać i przedstawić swoje argumenty, dlaczego fajnie byłoby Cię mieć tak blisko. Świetnym pomysłem jest też postawienie food trucka na terenie akademików.
Biznes ma przynosić dochody, a nie straty, a więc unikaj sytuacji, kiedy będziesz musiał zapłacić karę czy mandat, ponieważ w ten sposób Twój zarobek jest mniejszy, niż planowałeś. Zanim zaczniesz sprzedawać jedzenie w wybranym przez siebie miejscu, sprawdź, do kogo należy i czy nie potrzebujesz pozwolenia lub nie musisz zapłacić za możliwość świadczenia usług.